[BLOG] Michal "Modřaňák" Pinc - Je to jen o dvou otázkách + jedné bonusové

Rozhodl jsem se napsat jednoduchý blog, který popíše co se přesně děje na Praze 12 a za co bojuji. Spousta lidí se mnou vede debaty, jestli Praha 12 ušetřila hodně nebo málo, když nechala úklid a správu zeleně dělat přes svoje SBO (Správa bytových objektů), ale o to tady jde až na druhém místě.

1. Co se stalo.

Jako místostarosta pro majetek jsem hledal úspory. Snažil jsem se pronajmout objekty, které jsme nikdy nepronajmuli.  Snažil jsem se a i se to podařilo, stávající nájmy navýšit. A protože v červenci končily čtyřleté smlouvy soukromým firmám na úklid a správu zeleně, rozhodl jsem se, že místo toho, abychom automaticky vypsali výběrové řízení, že vyzkoušíme, kolik to bude stát, když si to přes SBO budeme vykonávat sami.

Říkal jsem si, vyzkoušíme to na pár měsíců, uvidíme výsledky a pouze na základě těchto výsledků, tedy, že to vyjde finančně lépe či hůře a že kvalita zůstane minimálně stejná,  se následně rozhodneme jak postupovat.

Místo toho, 19.9. opozice dala návrh na okamžité vypsání výběrového řízení na soukromé firmy. To naštěstí neprošlo.  Logicky, když výsledky SBO za měsíc srpen nebyly ještě známy, ale co prošlo, bylo mé odvolání na základě mého “údajného” manažerského pochybení ve vztahu k SBO.

Zde je důležité připomenout těm, kteří situaci na Praze 12 nesledují.  Od jara tohoto roku “vládneme” na radnici v menšině, protože nás opustil koaliční partner představovaný paní Rázkovou. Přestože v menšinové vládě musíte vše prokonzultovávat s opozicí, nám to nevadilo.  Protože co je dobré pro občany Prahy 12, musí být logicky dobré i pro opozici!

Přesto, že opozice nic neřekla předem, byl jsem odvolán a to přes to, že opozice věděla, že probíhá magistrátní kontrola SBO.

2. Proč tedy toto vše aktivně komunikuji veřejně?

Protože přeci není normální trvat na vypsání výběrových řízení na soukromé firmy, když nejsou známy výsledky za srpen a to si myslím, že by SBO mělo vykonávat minimálně 3 měsíce, abychom měli relevantní data.

Stejně tak není normální mě odvolávat bez počkání, jak dopadne audit.

A není nic z toho normální v kontextu faktu, že státní úředník píše opozičním zastupitelům dopis před zastupitelstvem, opozice to VŮBEC nezmíní.

3. Proto jsem se rozhodl, že tuto situaci více rozkryji.

Šel jsem na Sofijské náměstí, abych zjistil, jaká je kvalita úklidu, když úklid vykonává SBO.

Následně jsem byl zvědav, za kolik SBO tyto práce udělá, když odhad Odboru pro životní prostředí byl 1 milión korun.  SBO za tyto práce mohlo vyfakturovat 1 milión, stejně jako soukromé firmy, a nikdo by ani nemrkl.  Ale faktura za srpnový úklid od SBO byla za 473 tisíc!

4. Závěry magistrátní kontroly

Dnes již známe závěry magistrátní kontroly, která je sice neveřejná, ale jsem přesvědčen, že vzhledem k podezřením v kapitole 5. tohoto blogu a vzhledem k faktu, že Zastupitelstvo Městské části Praha 12 rozhoduje o rozpočtu sestaveného z našich daních v objemu téměř půl miliardy korun, je věcí věřejného zájmu, aby věřejnost věděla, zdali došlo k mému manažerskému selhání, kvůli kterému mě opozice 19.9. odvolala, či nikoli.

Závěr zprávy konstatuje, že NEBYLY ZJIŠTĚNY CHYBY A NEDOSTATKY ve smyslu ustanovení §10 odst. 3 písm. c) zákona č. 420/2004 Sb.

5. Co to může znamenat?

Může to znamenat, že úklidové firmy tlačí na opoziční zastupitele, aby Praha 12 ani neuvažovala o nevypsání výběrových řízení na soukromé firmy a tito opoziční zastupitelé, aby horlivě ukázali jak soukromým firmám pomohou, ani nepočkají,  jak dopadnou výsledky a tlačí na vypsání výběrových řízení.

Může to znamenat, že zadání bylo, Pinc musí pryč.  Proč? Protože byl Pinc odvolán, přestože probíhala kontrola a nikdo výsledky neznal.  Co hůř, ne Pinc, ale, že někdo řekl, musíte zařídit, aby první místostarosta pro majetek  šedesátisícové městské části byl odvolán. A opozice to bez mrknutí oka odsouhlasila.

Může to znamenat, že v zastupitelstvu sedí lidé, kteří se vůbec o chod městské části nezajímají a dělají rozhodnutí, která se neslučují s péčí řádného hospodáře.

A to vše okořeněné dopisem tehdejšího ředitele SBO, který pravděpodobně použili opoziční zastupitelé k přesvědčení svých kolegů, kteří by jinak pro odvolání Michala Pince nehlasovali.

Každopádně jsou zde jen dvě otázky + jedna bonusová na opoziční zastupitele (Změna, ODS, TOP09, KSČM a další).

I. Proč jste nepočkali na výsledky SBO za srpen než jste navrhovali okamžité vypsání výběrových řízení?

II. Proč jste nepočkali s mým odvoláním na výsledky Magistrátní kontroly?

Bonus: Proč jste (NIKDO!!??) nezveřejnili dopis, který vám před zastupitelstvem poslal tehdejší ředitel SBO?

Související odkazy:

 26.9. CO SE STALO: STARÉHO MODŘAŇÁKA JEN TAK NEZASTRAŠÍTE

 28.9. PROČ SBO A NE ÚKLIDOVÉ SPOLEČNOSTI 

 29.9. CO BY SE DALO UDĚLAT S UŠETŘENÝMI PENĚZI

  3.10. ZLEPŠILA SE KVALITA ÚKLIDU?

  6.10. UŠETŘILA PRAHA 12 ZA ÚKLID V MĚSÍCI SRPEN?

19.10. BEZ VÁS TO NEDOKÁŽU!

21.10. Studio U STARÝHO MODŘAŇÁKA 01

30.10. Studio U STARÝHO MODŘAŇÁKA 02

Objednávka na SBO za předpokládanou hodnotu 1.009.000Kč na měsíc srpen 2017

Faktura za vykonané služby od SBO za měsíc srpen 2017 v hodnotě 470.840Kč

Prvnízávěrečná stránka neveřejné zprávy magistrátní kontroly

 

9. 11. 2017